25 Ekim 2012 Perşembe

37. Hafta :)

 37 haftalık hamilelik sürecimin en stresli haftası ne zamandı diye sorsanız, bu son 1,5 haftayı söylerim size. Kontrol diye gittiğim hastaneye apar topar yatışım mı, doktorumla son anda yaşadığım sıkıntı mı desem bilemedim. Ama hepsinin üst üste gelmesi bütün dengemi bozdu. çok şükür ki şimdi çok çok iyiyim:)

Doktorum demişken, belki olay çok küçük, belki ben çok abartıyorum. Duygularımın çok yoğun olduğu bir anda da denk gelmiş olabilir. Ama beni çok üzen bir hadiseydi yaşadıklarım.

Herşey doktorumun bayramın 3. günü tatile çıkması ve 5 gün olmaması ile başladı. Doktoruma göre her an suyumun gelme riski o kadar yüksek ki bayramı bile çıkaramayacağım. Bende doktorumdan başka doktorda istemiyorum. Hal böyle olunca doktorum bayramın 1. günü alalım dedi. (yani bugün !!!!!!!) Hiç içime sinmedi hiç.... Öyle kötü hissettim ki kendimi ama genede kabul edip çıktım odasından. Dışarıda biraz dolaştım, eşimi aradım, durumu anlattım ve beklemek istediğimi söyledim. Daha 36. hafta bitmemişken bebeğimi aldırmak bana çok çok zor geldi. Birde çok çok acil bir durum yokken ortada... Bu karmaşık duygular içinde doktoruma tekrar gittim. Fikrimi değiştirdiğimi ve haftasonu sabahtan eşimle tekrar gelmek istediğim söyledim. Sanki 2 saat önce görüştüğüm adam değildi karşımdaki "çok yoğun olduğunu ve haftasonu da aynı yoğunluğun devam edeceğini, gelmememizi ve kararımı telefonla iletmemi" söyledi ve beni odasından çıkardı. "Çıkardı " kelimesini aslında bu duruma çok kibar kaçar, resmen kovdu. Kayınvalidem de yanında, o da ne olduğunu  anlamadı ve öylede kapının önünde bulduk kendimizi. Kalakaldım öylece, hastası varmış, çok yoğunmuş, pardonda ben neyi oluyorum, bende hastasıyım...
En çok içimi acıtan da bana hemşireler yardım edip, oturup sakinleşmemi sağlarlarken doktorum yanımızdan öylece geçti, "sen hala gitmedin mi" dedi. "5 dk daha görüşemez miyiz ben çok kötüyüm"dediğimde gene "çok yoğunum çok hastam var" dedi.... :(

Durum böyle olunca (ki daha öncede buna benzer bir şey yaşamıştım) hemen hastanede adını çok duyduğum diğer doktorla görüşmek istedim. Görüşmede yeni doktorum yanına başka bir hekim arkadaşı ile bizi dinledi, 1 gün daha düşünmemi ve emin olduğumda gelmemi söylediler. Baş hekime kadar çıkacaktım ama biraz daha sakin kalmam gerektiğini düşündüğümden eve gidip kafamı dinlemeye karar verdim.

Evde kendimi dinlerken, ben mi alınganlık yaptım diye düşünürken doktorumdan gelen mesajlar o kadar üzücü ve kırıcıydı ki, sabaha kadar ağladım... Üstelik hamile kadınlarla ilgilenen, hassasiyetlerimizi en iyi bilecek kişi olması gereken doktorumdan geldi bu mesajlar.... Eşimle ve kayınbabam ile birlikte sabah olur olmaz elimde mesajlarla başhekime gitmek için hastaneye geldik. Tabi ben bilmiyorum ki biz gittikten sonra hastane karışmış, beni kapıda karşıladılar. Yeni doktorum hemen odasına aldı ve "ekibi ile bu süreci birlikte tamamlayacağını ve üst yönetiminde onayladığını" söyledi. Ben mesajlardan bahsetmeye çalışıp bir tanesini okuduğumda da "unutalım bu olayları bebeğimize bakalım biz" dedi ve  bizde konuyu kapadık.

Yeni durumumuza gelince bebeğim ile bayramı çok rahat geçireceğiz ve gelecek gibi gözükmüyor, hiç bir sıkıntı yok :) Hatta böyle giderse 39. haftaya kadar bir sıkıntı olmayacak. Yeni doktorum öyle güzel güven verdi ki çok çok mutlu oldum. Bazen düşünmeden edemiyorum daha önceki riske ne oldu. Hatta eski doktoruma göre bugün alınıyordu....

Neyse çokta düşünmek istemiyorum geçmişi, önüme bakıp kızıma hayırlı zamanda sağlıklıca kavuşmak istiyorum...

Herkesin bayramı mübarek olsun. Tüm sevdiklerimizle nice güzel bayramlara:))))

4 yorum:

 1. Canım benim geçmiş olsun psikolojik olarak:/
  Çok hassas bir dönemdeyiz, herkesten ekstra ilgi beklerken böyle bir durumun yaşanması çok can sıkıcı gerçekten. Ama durumun düzelmiş olmasına çok sevindim. Bebeğin gelişimi için 1 gün bile anne karnında durması kardır diyorlar, gerçi korkulacak bir durum yok çünkü bu saatten sonra erken doğum sayılmıyor biliyorsun, merak etme, herşey harika olacak.

  Hayırlı doğumlar canım, sevgiler ve iyi bayramlar

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim canım, doğuma çok az bir zaman kala çok tatsız bir durumdu. Ama vardır bir hayır diyorum.
  Sana da iyi bayramlar, seneye inşallah bebişlerimiz ile geçireceğiz bu güzel bayramları:)

  YanıtlaSil
 3. Artık eski doktorunu düşünüp sinirlerini bozma, son günlerini sakin geçir, bebeğine kavuşacağın anı düşün :)

  YanıtlaSil
 4. Çok haklısın ve heyecanla kızımı bekliyorum şimdi:)

  YanıtlaSil